budowa nowoczesnego domu piętrowego

Budowa domu piętrowego to wyzwanie, które budzi w nas wiele emocji – niekoniecznie zawsze pozytywnych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto zasięgnąć wszystkich potrzebnych informacji jeszcze przed rozpoczęciem prac. Nowoczesne domy cieszą się dużą popularnością. Wiele osób decyduje się na wariant parterowy, warto jednak zastanowić się nad nowoczesnym domem piętrowym – dlaczego? Podpowiadamy, jakie są zalety takiego rozwiązania oraz na jakie koszta musimy się nastawić planując budowę. 

Budowa domu piętrowego? – budowa pod klucz czy do stanu deweloperskiego?

Koszty budowy to niewątpliwie jedna z najważniejszych kwestii, jakie bierzemy pod uwagę rozważając budowę własnego domu jednorodzinnego. To właśnie możliwości finansowe najczęściej determinują decyzję o tym, na jaki dom się zdecydujemy, warto więc mieć wiedzę na temat tego, jakie projekty będą najtańsze, a na jakie będziemy musieli przeznaczyć więcej środków. 

Budowa domu piętrowego jednorodzinnego wiąże się z kosztami, na które wpływa wiele czynników – przede wszystkim koszt robocizny i materiałów budowlanych. W obecnych czasach powinniśmy nastawić się na wydatek rzędu około czterech tysięcy złotych za metr kwadratowy w stanie deweloperskim. Budowa pod klucz to już koszt dodatkowy od 1000 zł za m2 do nawet 4000 zł za m2, w zależności od jakości wykończenia.

Ile kosztuje budowa domu piętrowego?

Kwestią, którą warto wziąć pod uwagę są nakłady finansowe, które musimy przeznaczyć na projekt. Koszty projektu idywidualnego dla domu piętrowego nie powinny być wyższe niż dla domu z poddaszem użytkowym. Koszty wahają się od 6000 do nawet 20 000 zł w zależności od biura projektowego.

Koszt budowy domu piętrowego pod klucz zależy w ogromnej mierze od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy. Dlatego oszczędzamy wybierając proste projekty o zwartej bryle. W rezultacie nowoczesny piętrowy dom, który charakteryzuje się prostymi i praktycznymi rozwiązaniami zapewni nam dużo przestrzeni. Wybierając go, zamiast w zbędne ozdoby inwestujemy w funkcjonalne rozwiązania, które przyniosą nam ergonomiczność, energooszczędność i wygodę. Zamiast skomplikowanych i wielopołaciowych dachów w nowoczesnym budownictwie znajdziemy raczej proste dachy spadziste. 

Zalety domu piętrowego – warto budować dom piętrowy?

Budowa domu piętrowego to od lat niesamowicie popularna praktyka. Bardzo wiele osób wciąż decyduje się na takie projekty, a wynika to bezpośrednio z faktu, że mają one bardzo wiele uniwersalnych zalet. Inwestorzy bardzo cenią je ze względu na stosunkowo niskie koszta budowy (w porównaniu z domem z poddaszem) oraz możliwość zapewniania dużej ilości przestrzeni, którą można dowolnie zaadaptować. 

Jedną z największych zalet domów piętrowych jest ich uniwersalność. Sprawdzą się niemal w każdej okolicy – zarówno w dzielnicy willowej wielkiego miasta, jak i niewielkiej miejscowości niedaleko lasu. Ponadto bardzo łatwo dopasować je do rozmiarów działki. 

Niektórzy wciąż mają w pamięci typowe dla lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poprzedniego wieku piętrowe domy – kostki, które kojarzą się z prostotą i nudą. Obecnie możemy przebierać w projektach zarówno bardziej tradycyjnych jak i nowoczesnych domów piętrowych. Ze względu na to, że metraż budynku zostaje rozłożony na dwa piętra możemy oszczędzić bardzo dużo miejsca na działce. Dla wielu osób z pewnością olbrzymią zaletą będzie także oszczędność środków przeznaczonych na budowę fundamentów i montaż dachu. 

Przewagi domu piętrowego nad domem z poddaszem użytkowym

To jednak niejedyne zalety domów piętrowych. Entuzjaści takich rozwiązań zwracają uwagę także na to, że w przeciwieństwie do domów parterowych te piętrowe dają o wiele więcej możliwości ozdoby budynku. Spadzisty dach czy balkon to rozwiązania, które sprawią, że dom piętrowy będzie się doskonale prezentował. W przypadku domów parterowych niestety należy poświęcić nieco więcej czasu i kreatywności na zapewnienie im doskonałego wyglądu. 

Ze względu na wprowadzone przepisy wszystkie budynki mieszkalne, które powstają na terenie naszego kraju będą musiały spełniać standardy ekologiczne. Na tym polu dom piętrowy także bardzo pozytywnie się wyróżnia. Koszty jego ogrzewania są bowiem dużo niższe niż w przypadku domów parterowych. Jest to więc rozwiązanie o wiele bardziej energooszczędne i korzystne z punktu widzenia finansowego. 

Czym charakteryzuje się nowoczesny dom piętrowy?

Nowoczesne domy to niezwykle popularny w ostatnich latach trend. Co wpływa na zainteresowanie tego typu projektami? Nowoczesne domy piętrowe mają kilka cech charakterystycznych, które wyróżniają je na tle bardziej tradycyjnego budownictwa. Do korzystanie z tych projektów skłania inwestorów nie tylko rosnąca świadomość społeczna i odpowiedzialność za naszą planetę. 

Nowoczesne domy piętrowe doskonale wpisują się w szalenie modny w ostatnich latach kult minimalizmu. Charakteryzują się zwarta bryłą, która jest nie tylko elegancka, ale także sprawia, że domy o wiele łatwiej jest ogrzać. Projekty tego typu budynków są nie tylko designerskie, ale także wyjątkowo funkcjonalne. Architekci sięgają po takie materiały jak beton architektoniczny, naturalny kamień czy szkło. 

Porzucenie tak popularnych niegdyś wymyślnych ozdób i fasad na rzecz prostej i minimalistycznej bryły sprawia, że nowoczesne domy są bezobsługowe i niemal całkowicie samowystarczalne. Dlatego coraz częściej naturalne deski często zastępuje się kompozytowymi, które nie wymagają częstej konserwacji. Duże szklane powierzchnie tworzone są za pomocą szkła samoczyszczącego, którego zanieczyszczenia spalają się pod wpływem promieni słonecznych. Dodatki, takie jak systemy inteligentnego sterowania BMS czy IBMS sprawiają, że całe wyposażenie domu może zostać maksymalnie dopasowane do potrzeb jego mieszkańców. 

Ekologia, a dom piętrowy? – zmiany w prawie budwolanym

Przepisy prawa budowlanego, które są coraz bardziej proekologiczne oraz rosnąca świadomość społeczna, to główne czynniki wpływające na popularność nowoczesnych domów. W ich budowie i użytkowaniu wykorzystuje się odnawialne źródła energii oraz nowoczesne rozwiązania będące alternatywą dla tradycyjnych metod. Należą do nich między innymi – coraz częściej stosowane – pompy ciepła, wymienniki oraz energia słoneczna. Dzięki temu nowoczesne domy są energooszczędne, dlatego charakteryzują się znacznie mniejszą utratą ciepła. Tym samym są o wiele tańsze w utrzymaniu niż te, które budowano jeszcze kilkanaście lat wcześniej. 

Sprawdzony wykonawca domów jednorodzinnych nie tylko wykona budowę, ale także doradzi przy wyborze projektu

Dodaj komentarz