Firma

Jak wybrać firmę budowlaną do wybudowania domu?

Choć na rynku swoją ofertę reklamuje niezliczona ilość firm budowlanych, to nierzadko zdarza się, że obietnice najwyższej jakości i solidności usług oferowanych przez daną firmę nie znajdują potwierdzenia w praktyce. Wybór odpowiedniej, wyspecjalizowanej w swoim fachu firmy budowlanej jest jednym z najważniejszych aspektów przy budowie domu – decydując się na zatrudnienie profesjonalistów z pewnością oszczędzimy sobie nieco nerwów, a także nie będziemy musieli martwić się o dodatkowe koszty związane z ewentualnymi poprawkami. Czym charakteryzuje się solidna firma budowlana i jak ją znaleźć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Jak znaleźć niedrogą i solidną firmę budowlaną?

Cennym źródłem informacji są przede wszystkim polecenia rodziny oraz znajomych, które są jednym z najmniej zawodnych sposobów na zatrudnienie rzetelnej firmy budowlanej przykładającej wagę nawet do najmniejszych detali. W przypadku braku możliwości uzyskania rekomendacji od najbliższych warto zgromadzić niezbędne informacje korzystając z opinii zamieszczonych na forach internetowych.

Dzięki nowoczesnej technologii wszelkie zastrzeżenia co do staranności wykonywanych prac oraz jakości usług oferowanych przez firmy budowlane bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego rozważając powierzenie budowy domu danemu wykonawcy warto upewnić się, że cieszy się on nieposzlakowaną opinią. W tym wypadku zasada „Ostrożności nigdy zbyt wiele” jest jak najbardziej adekwatna. 

Solidna firma budowlana dysponuje wykształconymi specjalistami. Szczególnie, kiedy chcemy powierzyć firmie budowę naszego domu np.  do stanu deweloperskiego to bardzo ważne jest kto będzie kierownikiem budowy. Kierownik budowy dba o interesy inwestora i  powinien mieć duże doświadczenie w branży.

Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto przyjrzeć się bliżej również cennikowi. Rozbieżności w cenach są normą, dlatego aby mieć pewność że nie przepłacamy warto poprosić o wycenę kilku wykonawców. W kosztorysie powinny znaleźć się m.in. informacje dot. listy wydatków, wykazu materiałów, zakresu robót oraz termin realizacji. 

Proponowane materiały do budowy są dobrej jakości 

Po czym poznać dobrą firmę budowlaną na Mazowszu, gdzie ceny są wyższe niż w innych częściach kraju? Bez wątpienia cenną wskazówką, czy warto akurat tej ekipie powierzyć budowę wymarzonego domu jest fakt jakie materiały do budowy zostaną nam przez nią zasugerowane.

W tejże kwestii jakość produktów ma ogromne znaczenie. Dobry fachowiec pomoże dokonać nam najlepszego wyboru bądź zaoferuje samodzielne zakupienie materiałów w zaprzyjaźnionych składach budowlanych, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na duży rabat. Niestety także w tym przypadku zdarzają się oszustwa, dlatego by uniknąć ewentualnych dotkliwych dla budowy domu konsekwencji warto trzymać rękę na pulsie i mieć chociaż ogólne pojęcie o ofercie producentów.

Uczciwa firma budowlana, której zależy na spektakularnym efekcie końcowym wykonywanych przez nią prac oraz zadowoleniu Klienta nie zaproponuje nam materiałów o najgorszej klasy. Fachowcy doskonale wiedzą, który materiały przeznaczone do budowy ścian zewnętrznych, styropiany ekstrudowane, cementy czy preparaty do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych są godne uwagi i z pewnością wyszukają dla nas odpowiednie rozwiązania mieszczące się w budżecie przeznaczonym na budowę domu. 

Zakup materiałów budowlanych należy dokładnie przemyśleć oraz skalkulować, tak by nie zaskoczyły nas później dodatkowe, niepotrzebne koszty. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w tym przypadku jest stworzenie kosztorysu budowy domu, który zawierał będzie dokładne zestawienie niezbędnych materiałów budowlanych wraz z ich ilością. Dzięki niemu nie będziemy musieli obawiać się jakichkolwiek przestojów w budowie. Wykonanie kosztorysu warto powierzyć kierownikowi budowy lub projektantowi domu, którzy na co dzień mają do czynienia z tego typu kwestiami w związku z czym doskonale wiedzą jaka ilość materiałów jest niezbędna i które firmy oferują produkty najlepszej jakości.

Uwaga! Fakt, że solidna firma budowlana Mazowsze nie proponuje nam najbardziej nowoczesnych rozwiązań wbrew pozorom nie jest wcale sygnałem do odwrotu. 

Doskonałym przykładem jest tutaj chociażby posadowienie fundamentów. W ostatnich latach coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są nowoczesne płyty fundamentowe, które owszem znacznie usprawniają proces budowy (prace budowlane trwają ok.4-5 dni), ale są znacznie droższe niż standardowe ławy fundamentowe.

Gwarancja na wykonanie budowy domu 

Każdemu inwestorowi rozpoczynającemu budowę własnego domu zazwyczaj towarzyszą te same myśli i obawy: „Czy wykonawcy będą mieli jakieś opóźnienia podczas realizacji poszczególnych etapów?”, „Czy zakupione materiały będą spełniały moje oczekiwania i zapewnią mi komfort i bezpieczeństwo w wymarzonym domu?” oraz „Czy firma budowlana wywiąże się z zapisów umowy?„. Nic w tym dziwnego, budowa własnego domu to niemała inwestycja, która jeśli zostanie odpowiednio wykonana zapewni nam pełne rodzinnego ciepła miejsce, do którego codziennie z chęcią będziemy wracać. 

Jednak, by ta wizja stała się rzeczywistością warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Najlepiej, by miało ono formę Pisemnej umowy o roboty budowlane, która stanowi dokument potwierdzający istnienie zobowiązania pomiędzy inwestorem, a wykonawcą oraz bardzo szczegółowo określa prawa i obowiązki każdej z zaangażowanych stron. W razie sporu jest ona dowodem na podjęcie przez firmę budowlaną zobowiązania i pozwala na egzekwowanie wykonania zapisanych świadczeń. 

W tekście umowy „Budowa domu z gwarancją wykonania” powinny znaleźć się przede wszystkim zapisy dotyczące:

  • dokładnych dane zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy;
  • daty i miejsca zawarcia umowy;
  • zakresu powierzonych prac wraz z terminem ich rozpoczęcia oraz zakończenia;
  • wynagrodzenia;

Zakres robót w umowie 

Umowa powinna zawierać dokładny zakres robót w odniesieniu do konkretnego projektu, którego kopię warto umieścić w formie załącznika. Musi ona określać m.in. tak istotną kwestie jakim jest zakup niezbędnych materiałów – czy kupujemy je samodzielnie stosując się do porad i zaleceń wykonawcy, czy też to właśnie na wykonawcy spoczywać będzie obowiązek ich zakupu, a tym samym odpowiedzialność za jakość wybranych materiałów.

Jeśli zakupy powierzymy firmie budowlanej warto zorientować się czy do kosztu oferowanych usług dolicza on procent od cen materiałów oraz kosztów transportu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dot. budowy domu z gwarancją wykonania, jeśli to firma budowlana zajmuje się kwestia zakupów, to właśnie ona ponosi ryzyko związane z ewentualnymi szkodami powstałymi na skutek wykorzystania wadliwych materiałów. Wykonawcy jako profesjonaliści powinni być w stanie ocenić jakość zamawianych materiałów, a w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek wad muszą oni zgłosić reklamację u sprzedawcy towarów i doprowadzić do ich wymiany. 

A skoro o materiałach mowa… w umowie o roboty budowlane powinny się znaleźć także szczegółowe zapisy określające rodzaj materiałów, ich klasę oraz gatunek. Koniecznością jest także nadmienienie w umowie faktu jakiego stanu wykończenia budowy oczekujemy – wykończenia pod klucz, czy stanu surowego zamkniętego. Szczegółowe określenie tak wydawałoby się oczywistych rzeczy jest niezwykle istotne, gdyż każdy wykonawca może interpretować te zagadnienia na swój sposób, a nie chcielibyśmy przecież zastać domu wybudowanego w połowie… 

Wynagrodzenie i kary 

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, kwotę wynagrodzenia warto podzielić na poszczególne etapy.

System płatności ratalnych za wykonane kolejne etapy budowy to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób planujących powierzyć wybudowanie domu profesjonalnej firmie. Wysokość ustalonych rat powinna być ustalona na poziomie realnie wykonanych robót i zakupie materiałów.  

Stanowczo odradzamy płatność całego wynagrodzenia z góry, gdyż nie mamy wówczas pewności, że ewentualne usterki które wystąpiły na skutek nierzetelnego wykonania pracy zostaną naprawione. 

Aby zarówno inwestor, jak i firma budowlana mieli poczucie bezpieczeństwa warto określić w umowie również kary przewidywane za nieterminowe wykonanie zleconych prac przez firmę oraz nieterminową zapłatę wynagrodzenia przez inwestora. Jednakże, by móc później dochodzić zaległych należności pieniężnych konieczne jest precyzyjne określenie w tekście umowy terminów rozpoczęcia oraz zakończenia poszczególnych etapów pracy.

Współpraca opierająca się na jasnych zasadach, ustalonych już na początku podejmowanych działań jest gwarancją zadowolenia zarówno po stronie firmy budowlanej, jak i inwestora.