Koszt wybudowania

Ile kosztuje wybudowanie domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje budowa domu od podstaw? Takie pytanie nasuwa się każdemu inwestorowi, który ma w planach wybudowanie domu. Określając własne możliwości finansowe, wiele osób zastanawia się na pewno, w jaki sposób można obniżyć koszty wybudowania domu, aby zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Całościowe wydatki będą zależne od różnych czynników, w tym od konstrukcji i kształtu bryły, przyjętego standardu wykończenia i rodzaju zadaszenia. Wydatki w dużym stopniu uzależnione są również od zastosowanych w projekcie domu konstrukcyjnych rozwiązań. Im bardziej skomplikowana i rozłożysta będzie bryła i płaszczyzna dachu, tym więcej trzeba będzie zapłacić za realizację, dlatego poszukując oszczędności, warto już na etapie wybierania projektu zwracać uwagę na te właśnie elementy. Na koszty wybudowania domu może mieć wpływ także jego lokalizacja. Jeśli chcemy kupić ziemię w popularnej okolicy celem postawienia wymarzonych czterech kątów, to koszty mogą się znacznie zwiększyć. Przykładowo budowa domu do stanu deweloperskiego na Mazowszu będzie droższa, niż na Podkarpaciu.

W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, za ile będzie można wybudować dom w 2020 roku.

Koszt budowy domu przez firmę budowlaną w 2020 roku

Rok 2019 zdecydowanie był rokiem bardzo dużego wzrostu w obrębie cen związanych z branżą budowlaną. Ponadto mogliśmy zauważyć niedobór pracowników, jak i podniesienie cen materiałów budowlanych. Te wszystkie czynniki przekładają się bezpośrednio na większe koszty budowy nowego domu w 2020 r.

W rzeczywistości koszty wybudowania domu w 2020 roku wzrosły średnio o 8,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznaczać to będzie dla przeciętnego Polaka, iż przy średniej pensji ok. 3550 zł netto, na wymarzony dom będzie musiał przepracować 3,5 roku więcej.

Biorąc pod uwagę medianę zarobków, która  jest znacznie niższa, niż wynosi średnia krajowa – wiele osób będzie musiało oszczędzać nawet o dwanaście miesięcy dłużej.

2018 rok upłynął pod hasłem wzrostu cen usług budowlanych i materiałów. Niestety w 2019 roku zaobserwowano kontynuację podwyżek cen o ok. 8%. Brak pracowników miał wpływ na wzrost zarobków w sektorze budownictwa, a to pociągnęło za sobą wzrost cen usług budowlanych. Możemy śmiało się spodziewać, iż w 2020 roku zapłacimy ok. 7-9% więcej za zbudowanie domu, aniżeli w poprzednim roku. Szacunkowy koszt wybudowania prostego domu o powierzchni 100 m2 wynosił 260 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową cen, za taki sam dom w 2020 roku trzeba będzie zapłacić o ok. 20 tysięcy złotych więcej. Oznaczać to będzie dla przeciętnego Kowalskiego kilka dodatkowych miesięcy pracy na wymarzone cztery kąty.

Koszt budowy domu przez firmę budowlaną w 2020 roku

Wycena i założenia początkowe

Zanim określimy wycenę budowy, należy określić, co i w jakim standardzie chcemy, żeby zostało wybudowane. Sporo zależeć będzie od powierzchni, jaką będziemy chcieli zabudować, ilości ozdobników zawartych na elewacji i rodzaju dachu. Warto także zakupić odpowiedni projekt, którego cena, w zależności od metrażu domu, może wynieść nawet do 3 tysięcy złotych. Rozmiar wybranego przez nas projektu odpowiadać będzie zwykle wybierane mu na rynku polskim. Całkowity koszt budowy szacowany jest do tak zwanego stanu deweloperskiego, co oznaczać będzie, iż dom jest w stanie zamkniętym surowym, posiada parapety, posadzki, tynki, komplet instalacji wewnętrznych, ocieplenie, elewacje, wszystkie okna i drzwi zewnętrzne.

Podczas wyliczeń najlepiej będzie brać pod uwagę średnie ceny za materiały budowlane z końca roku 2019. Wszystkie ceny podawane są w wartościach netto. Podatek VAT, który odprowadzany jest na poczet robot budowlanych, wynosi na ogół 8% dla indywidualnych klientów i 23% dla biznesowych klientów.

Koszty stanu surowego otwartego

Pierwszy etap budowy domu jednorodzinnego to stworzenie jego fundamentów. Koszt ich wykonania na powierzchni 100 metrów kwadratowych to około 30 tysięcy złotych. Na poczet tych kosztów należy brać pod uwagę 21 tysięcy za materiały, jak i ok. 9 tysięcy złotych na ewentualne usługi firmy budowlanej.

Wylanie fundamentów nazywane jest tak zwanym stanem zero. Kolejny etap prac to wzniesienie ścian nośnych z komórkowego betonu. Całkowita powierzchnia dla domu o podanej powyżej powierzchni to około 150 metrów kwadratowych. Kiedy stawiamy ściany nośne, musimy liczyć się z kosztem następnych 15 tysięcy.

W wypadku ścian działowych, ich łączna powierzchnia będzie o 50% mniejszą, aniżeli w wypadku ścian nośnych. Za najbardziej popularne do stawiania tego typu ścian trzeba będzie zapłacić około kilku tysięcy złotych, zaś za pracę murarza kolejne 3 tysiące.

Koszty stropu i zadaszenia

Kolejny element budowy domu jednorodzinnego to strop. Jeśli chcemy wybudować dom parterowy bez poddasza, najkorzystniejsze będzie zaplanowanie stropu drewnianego. W wypadku powierzchni 100 metrów kwadratowych, łączna cena może wynosić nawet 30 tysięcy złotych. W tej kwocie zawarte są wszelkie elementy konstrukcyjne, koszty robocizny wybranej firmy budowlanej.

Następny etap budowy to zadaszenie. Jeżeli zostanie zastosowany prosty dwuspadowy dach to jego powierzchnia wynosić będzie ok. 150 metrów kwadratowych. Koszty tego rodzaju konstrukcji, które możemy wstępnie założyć to prawie 35 tysięcy złotych. W tej cenie nie uwzględnia się jednakże kosztów rynien, ogólnego wykończenia i ocieplenia stropu, które mogą podnieść koszty budowy do około 50 tysięcy złotych.

Dokonując przygotowania domu do stanu surowego otwartego, musimy mieć na względzie także wentylację i kominy. Wykonanie sześciu kominów wentylacyjnych razem z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszty na poziomie około 1400 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wybudowanie jednego dymowego komina – 3000 złotych. Wykończenie komina dymowego, czy obudowanie go cegłą klinkierową to kolejne 1700 złotych. Po wykończeniu dachu zostanie zakończona budowa otwartego stanu surowego. Średnie koszty postawienia domu 100m2 o prostej bryle, w tym stanie w bieżącym roku to od około 136 tysięcy złotych do 190 000 tysięcy złotych

Koszty stanu surowego zamkniętego

Następnym etapem będzie doprowadzenie domu jednorodzinnego do stanu surowego zamkniętego. Wymagać to będzie wstawienia drzwi, okien i ewentualnie także bramy garażowej. Cena wstawienia okien zależna będzie o surowca, z którego powstaną i wielkości przeszkleń. Za standardowe okna drewniane razem z montażem zapłacimy 16 tysięcy złotych, niemniej jednak za okna PCV w kolorze białym, można zapłacić nawet do 4,5 tysięcy złotych mniej. Duże niestandardowe przeszklenia to koszty często przekraczające 30 000 zł. W wycenie brane są jednakże pod uwagę okna średniej jakości, ponieważ te z najwyższej półki okna to koszty nawet o 60% wyższe. Wstawienie drzwi i okien to zakończenie stanu surowego zamkniętego. Zatem podsumowując, zbudowanie domu do tego stanu o powierzchni 100 metrów kwadratowych to koszt ok. 200 tysięcy złotych.

Koszty wybudowania domu do stanu deweloperskiego

Stan deweloperski to ostatni etap przed stanem pod klucz. Jest to nadal stan surowy, który zawiera dodatkowo wszelakie posadzki, tynki i instalacje. Poniżej przedstawimy ile może kosztować budowa domu do stanu deweloperskiego na Mazowszu, jak i w każdym innym regionie.

Podstawą będzie ocieplenie i elewacja budynku. Najbardziej popularnym spośród materiałów, których możemy użyć celem ocieplenia domu są: styropian i wełna mineralna. Tutaj koszty zależne będą od jakości materiałów, ich grubości i dokładności zamontowania.

Warto mieć na uwadze, iż z początkiem roku 2017 wprowadzono nowe normy izolacyjne. Dlatego też cena elewacji wzrosła, bo musimy kupić grubsze materiały.

Zatrudnienie firmy budowlanej do kompleksowej budowy domu

Może się wydawać, iż koszty budowy tak zwanym systemem gospodarczym mogą być niższe, niż zbudowanie domu z firmą budowlaną. Niemniej jednak w drugim przypadku możemy liczyć na liczne korzyści, które w rezultacie prowadzą do oszczędności i ograniczenia stresu.

Dużą pomocą będzie tutaj również doradztwo budowlane, które zapewnią specjaliści. Bez tego rodzaju pomocy – jak pokazują doświadczenia, zrealizowanie inwestycji systemem gospodarczym, znacząco się przedłuża i wymyka szybko spod kontroli, co znów generuje nadprogramowe koszty.

Bezpieczeństwo finansowe

Nieocenioną zaletą budowania domu z udziałem firmy budowlanej będzie także bezpieczeństwo finansowe, które oznaczać będzie dla inwestora chociażby zagwarantowanie stałej ceny, jak i odpłatność tylko za wykonane prace. Inwestor nie będzie się musiał bowiem martwić po podpisaniu umowy wzrostem cen usług budowlanych czy materiałów, gdyż niezależnie od zmian na rynku, koszty jego budowy nie mogą wzrosnąć. Ponadto płatności za wybudowanie domu przekazywane są w transzach, po tym jak zostaną wykonane kolejne etapy.

Po czym możemy poznać najlepszą firmę budowlaną?

Sprawdzony wykonawca domów jednorodzinnych będzie ciągle podnosił kwalifikacje swoich pracowników, aby byli oni na bieżąco z nowoczesnymi technologiami i mogli się pochwalić certyfikatami i dyplomami. Stawia bowiem na profesjonalizm i fachowość. Firma, która jest pewna jakości wykonywanych przez siebie usług zaproponuje kilku letnią gwarancję na wykonane roboty.