Kompleksowa budowa

W czasach, kiedy każdy jest zalatany i ciężko jest mu znaleźć czas na cokolwiek, coraz popularniejsza staje się tak zwana kompleksowa budowa domu – usługa zakładająca pełne przygotowanie lokum do użytku i pozostawienie go czy to w formie deweloperskiej, czy też „pod klucz”. Z jakiego powodu opcja ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem? Z czym tak właściwie wiąże się skorzystanie z takiej oferty i, co najważniejsze, jak znaleźć firmę, która zajmie się tym w sposób należyty, wart zainwestowania naszych pieniędzy? Nad tymi wszystkimi kwestiami zamierzamy się pochylić w naszym artykule.

Dlaczego usługa kompleksowej budowy domu jest coraz popularniejsza?

Kompleksowa budowa domu stale zyskuje na popularności – choć jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie nie istniała, a każdy sam zajmował się całym procesem, okazjonalnie zatrudniając do wybranych prac specjalistów, dziś sytuacja zmieniła się diametralnie, a na tak kompletne i wygodne rozwiązanie decydują się wszyscy, którzy planują zamieszkanie „na swoim”, zwłaszcza Ci młodzi. Główną przyczyną wzrostu popularności usługi tego typu nie jest wcale lenistwo, które od razu mogłoby się nasunąć na myśl, a raczej wysoka specjalizacja młodych ludzi. Oznacza to, że skupiają się oni na rozwoju (zawodowym i nie tylko) wyłącznie w wybranej branży, zostawiając wszystko, na czym po prostu się nie znają specjalistom. Jest w tym zresztą pewien sens – jeśli na czymś tak odpowiedzialnym i „wiążącym”, jak budowa domu pod klucz po prostu się nie znamy i nie jesteśmy w stanie zaufać sobie w tej kwestii, rzeczywiście lepiej będzie po prostu znaleźć profesjonalną firmę budowlaną.

Kolejnym aspektem wpływającym na popularność kompleksowej budowy domu jest tempo życia. W dzisiejszych czasach nie mamy na nic czasu – dużą część dnia spędzamy w pracy, resztę przeznaczamy na przemieszczanie się, robienie zakupów i krótki odpoczynek. W takich warunkach ciężko pozwolić sobie na coś tak praco- i czasochłonnego, jak samodzielne zbudowanie domu. 

Budowa domu do stanu deweloperskiego czy pod klucz?

Chcąc skorzystać z usługi firmy budowlanej mamy dwie opcje: dom wykonany „pod klucz” albo też dom w stanie deweloperskim. Na którą z nich się zdecydować? Wszystko zależy od naszych oczekiwań, planu oraz rzeczy kluczowej w tym wszystkim – czasu oraz budżetu, jakim dysponujemy „na start”.

Dom oddany nam w stanie deweloperskim jest budynkiem, w którym rozprowadzone są wszystkie instalacje (grzewcza, wentylacyjna, elektryczna), a także wykonane są tynki i wylewki. Należy więc pamiętać, że zanim w nim zamieszkamy, konieczne będzie wykończenie go, a raczej wyposażenie. Zazwyczaj brakować w nim będzie armatury łazienkowej oraz podstawowego sprzętu AGD, ale też chociażby wyłożonych podłóg i pomalowanych ścian, a także drzwi wewnętrznych. Ogólnie więc mówiąc, w jego przypadku otrzymujemy wyłącznie „stabilny szkielet” – my musimy zająć się całą resztą. Możemy też zlecić wykończenie domu firmie budowlanej co ma dużą zaletę: oprócz wykończenia wnętrza najczęściej na wstępie z architektem wnętrz projektujemy cały wystrój domu. Choć zatem nasz dom został zbudowany przez firmę zewnętrzną to my mamy kluczowy wpływ na jego wykończenie i robimy to tak, żeby właśnie nam było w nim komfortowo mieszkać.

Naturalnie rzecz biorąc w przypadku domu w stanie deweloperskim ważne jest, aby wszystko zawrzeć w umowie – to od niej będzie zależeć zakres prac firmy budowlanej. Kwestią dogadania się jest więc położenie podłóg czy też chociażby wykończenie łazienki. Właśnie dlatego pojęcie „stan deweloperski” jest bardzo ciężkie do właściwego zdefiniowania – zwłaszcza, że nie jest uregulowane prawnie. Deweloper sam więc określa, co dla niego oznacza ten stan, często różnicując pojęcie na jego temat w zależności od wielkości inwestycji.

Zgoła odmiennie ma się sytuacja, jeżeli w grę wchodzi budowa domu pod klucz – jej największą zaletą jest to, że tuż po zakończeniu prac przez firmę budowlaną możemy już wprowadzić się do środka i zacząć w nim żyć. W lokalu tego typu wszystko zależy od umowy, którą podpisujemy – często w jej ramach sami możemy określić, jak będą się prezentowały poszczególne elementy każdego z pomieszczeń. Najczęściej dom stworzony „pod klucz” to taki, w którym urządzona jest już łazienka i kuchnia (wraz z armaturą oraz sprzętem AGD, który też często możemy wybrać w zależności od preferencji) -w jego środku znajdują się też wszystkie drzwi wewnętrzne, ściany są pomalowane (zwykle na biało, choć to też można odpowiednio uregulować zapisem w umowie), a podłogi położone. Wystarczy tylko dokonać samodzielnego zakupu podstawowych mebli i można zacząć mieszkać.

Choć wiele osób nie ufa firmom budowlanym i woli o wszystko zadbać sama, wybór wykończenia „pod klucz” niesie ze sobą sporo zalet. Przede wszystkim zapłacimy za niego znacznie mniej, niż w przypadku dbania o wszystko na własną rękę. Wszystko dlatego, że firma  budowlana zazwyczaj dysponuje cenami hurtowymi i zatrudnia własnych pracowników, na których ramionach spoczywa cała „robocizna”. Dlatego też jest to wspaniała opcja dla osób posiadających dość ograniczony budżet.

Wykończenie „pod klucz” wymaga od nas poświęcenia większej ilości uwagi przy odbieraniu domu, a zatem przy oficjalnym odbieraniu kluczy do niego. Każde pomieszczenie należy odpowiednio zadbać pod kątem ewentualnych uchybień oraz wszelkiego rodzaju niedociągnięć. Należy liczyć się z tym, że nie wszystko będzie nam tutaj pasowało – często bowiem wizja firmy budowlanej związana z pewnymi elementami wykończenia znacząco albo częściowo odbiega od tej naszej. Tutaj bardzo dobrym  rozwiązaniem  jest bazowanie  na  projekcie wnętrza,  który wykonujemy przed ostatecznym wykończeniem domu. Projekt wnętrz będzie roadmapą, dla firmy budowlanej dzięki czemu zaoszczędzimy na późniejszych ewentualnych zmianach.

Kupując dom w stanie „pod klucz” również kluczowa okazuje się umowa, jaką podpisujemy. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby była przejrzysta oraz zawierała wszystkie elementy indywidualne, których zawarcie ustaliliśmy ustnie w deweloperze. Wszystko musi być tutaj na papierku.

Jak wybrać firmę budowlaną do budowy naszego domu?

Niezależnie od tego, czy rejonem, w którym chcemy postawić dom w stanie deweloperskim jest województwo mazowieckie czy łódzkie, współcześnie liczba firm świadczących tego typu usługi jest na tyle duża, że po prostu mamy z czego wybierać i jak najbardziej możemy (a nawet powinniśmy) pozwolić sobie na nutkę wybredności. Wybierając firmę, która zajmie się postawieniem naszego domu pamiętajmy, by zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Staż i gwarancja – bardzo ważne jest, aby dana firma istniała na rynku już od dłuższego czasu; niezależnie od tego, czy od samego początku swojej działalności nie zajmowała się kompleksową budową domów, a czymś innym powiązanym tematycznie i branżowo, staż zazwyczaj wskazuje na większe doświadczenie. Budowa domu jest z kolei czymś na tyle odpowiedzialnym i ważnym, że lepiej powierzyć ją komuś, kto naprawdę zna się na rzeczy i wie, do jakich detali się przyłożyć. Dobra firma nie będzie bała się udzielić gwarancji na wykonane przez siebie usługi.
  • opinie na jej temat – w czasach Internetu ludzie bardzo często dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, przejrzyjmy opinie na temat firmy, której ofertą jesteśmy wstępnie zainteresowani. Oczywiście, nie każda musi posiadać opinie w Internecie.
  • cenę budowy domu jednorodzinnego – bardzo ważne jest, aby zrobić odpowiednio wczesny research dotyczący tego, ile może kosztować kompleksowa budowa domu jednorodzinnego. Możemy to połączyć z poprzednim krokiem i spytać o to znajomych, którzy niedawno wybudowali swój dom. Przede wszystkim jednak kierujmy się jedną zasadą: jeżeli cena odbiega od tej „średniej” i najbardziej typowej, możemy doszukiwać się w tym czegoś nie do końca prawidłowego. W końcu nikt nie będzie wykonywać tej usługi „po kosztach”, a klienci nie skorzystają z jej, gdy po prostu będzie za droga.
  • czas oddania inwestycji – firmy dysponują różną ilością pracowników oraz zgoła odmiennym sposobem pracy. W związku z tym ciężko uogólnić, kiedy inwestycja powinna być oddana. To już kwestia naszej umowy oraz tego, na kiedy potrzebujemy naszego domu. Jedno jest jednak pewne: całość nie może trwać za długo i rozwlekać się w czasie, zwłaszcza, jeżeli cały proces już się rozpoczął.

W kwestii wyboru firmy, która zajmie się kompleksową budową naszego domu warto przeglądać wszystkie oferty, które rzucą nam się w oczy. Najlepiej jest wypisać je wszystkie i z każdą wnikliwie się zapoznać, mając jednocześnie w pamięci to, że wybór firmy budowlanej jest kluczowy w całym procesie.