budowa energooszczednego domu

Budowa energooszczędnego domu w ostatnich latach zyskała mocno na popularności. Przy budowie domu należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt i czas budowy, ale również na późniejszą eksploatację budynku. Bardzo duża ilość programów edukacyjnych, artykułów prasowych sprawia, że świadomość Polaków w tej kwestii się pogłębia. Cieszy to z pewnością nie tylko samych wykonawców, ale przede wszystkim późniejszych mieszkańców takiego domu. Zacznijmy jednak od początku. 

Dom energooszczędny – czyli jaki?

W wielkim skrócie dom energooszczędny to taki, w którym poprzez odpowiednie zastosowanie nowoczesnych technologii budowy, specyficzne rozwiązania już na poziomie projektowania i późniejsze zastosowanie odpowiednich (energooszczędnych) materiałów, powoduje mniejsze z użycie energii termicznej (wykorzystywana do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody). Tego rodzaju podejście do budowy domu pozwala ograniczyć późniejsze z użycie energii, a tym samym obniżyć koszty użytkowania budynku. W tego typu rozwiązaniach zużycie roczne energii zgodnie z WT2017, które weszły w życie w dniu 1 stycznia 2017 wynosi tylko 95 kWh/m² rok. Dla tradycyjnego domu wartość ta zawiera się w przedziale 120-180 kWh/m² rok. Widzimy więc znaczącą różnicę. 

Jakie są rodzaje domów energooszczędnych?

Zanim jeszcze przejdziemy do omawiania samej budowy domu w tej technologii, warto wspomnieć, że wyróżnia się jeszcze domy energooszczędne aktywne i pasywne. Może nie zwróciliście uwagi na fakt, iż są kraje (nawet w europie), gdzie problem ogrzewania domów właściwie nie istnieje. Jest tak dlatego, że ich geograficzne położenie sprawia, że zewnętrzna temperatura jest dość wysoka, a zatem nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewania takiego budynku. Jednak biorąc pod uwagę położenie naszego kraju, to tutaj szczególnie w miesiącach zimowych posiadanie wydajnej instalacji grzewczej w domu jest podstawą.

Domy pasywne nie potrzebują zatem dodatkowych instalacji grzewczych, które zapewnią odpowiednią ilość ciepła, gdy temperatura na zewnątrz spada. Ich zapotrzebowanie energetyczne oscyluje przy wartości ok. 15 kWh/m² rok. Najczęściej źródłem ciepła jest tutaj po prostu promieniowanie słoneczne. Dom aktywny natomiast korzysta w pełni z dodatkowych źródeł energii, a nawet potrafi produkować ciepło i energię przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych. 

Jak buduje się dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego jest złożona, dlatego zawsze warto postawić na doświadczenie naszej firmy, która kompleksowo zajmie się tą kwestią. Służymy również Państwu radą. Wyjaśnimy, jak działają poszczególne technologie i jak się je współcześnie wykonuje.  Na początek będzie nam potrzeba oczywiście działka budowlana. Szukając odpowiedniego miejsca, warto zwrócić uwagę na późniejsze wykorzystanie naturalnych warunków terenowych. Nachylenie terenu, bliska obecność drzew i odpowiednie zorientowanie budynku, będzie miało potem znaczący wpływ na oszczędzanie energii. Jak wspomniałem wcześniej, nasza firma może również pomóc Państwu w podjęciu tych decyzji jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przed zamówieniem projektu domu u architekta, warto również przedyskutować z domownikami i sprecyzować ile metrów kwadratowych ma mieć Wasz dom, ile ma posiadać pokoi, łazienek, czy chcecie mieć garaż wolnostojący, czy jednak ma być on integralną częścią domu. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które oferują gotowe projekty domów energooszczędnych i z tego również można skorzystać. Wszystko zależy jak wcześniej wspomniałem, od Waszych oczekiwań i potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że im większy dom, tym większa jest powierzchnia przegród zewnętrznych, a zatem nastąpi większa utrata ciepła w trakcie użytkowania. 

Podstawa domu energooszczędnego – fundament czy płyta?

Wracamy jednak do samej budowy. Na początek oczywiście wykonane zostaną fundamenty. To najbardziej obciążony element budynku. Ich wytrzymałość i nośność należy ściśle dostosować do indywidualnych założeń danej nieruchomości. Zwracamy uwagę tutaj nie tylko na ilość kondygnacji, powierzchnię, czy samą konstrukcję. Często duże znaczenie mają również zmienne, które zależą już bezpośrednio od samej lokalizacji budynku. Taka decyzja powinna być zależna od poziomu wód gruntowych, szczególnie gdy teren jest podmokły. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje fundamentów: tradycyjne i płyty fundamentowe. Pierwsze rozwiązanie jest już znane od dawna.

Drugie natomiast wymaga dużego doświadczenia samego wykonawcy, może być zastosowane właśnie przy wysokim poziomie wód gruntowych i jest zabezpieczeniem na wypadek nierównomiernego osiadania gruntu. Ściany są kolejnym istotnym elementem budynku, które przecież utrzymują cały ciężar górnych elementów domu. Przy wyborze materiałów na ich budowę istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy będzie zapewniona odpowiednia izolacyjność, akumulacja ciepła, ochrona przed hałasem. Na koniec dopiero rozpatrujemy kwestię ceny.  Współcześnie stosuję się kilka rozwiązań materiałowych – beton komórkowy, silikaty, pustaki ceramiczne, ściany z keramzytu i szkieletowe. 

Etap do stanu surowego zamkniętego – budowa energooszczędnego domu

W procesie budowy ważnym elementem w dalszej kolejności są stropy. I tutaj zatrzymamy się na dłużej, ponieważ jest to bardziej rozległy temat. Strop wpływa na poziom izolacji akustycznej i w minimalnym stopniu na izolacje termiczną, ponieważ stanowi on tylko przegrodę wewnętrzną i nie ma styczności z zewnętrznym otoczeniem. Wyjątkiem jest tylko stropodach, który pełni funkcję nośną i dodatkowo oddziela wnętrze domu od warunków zewnętrznych. Jako pokrycie takich stropodachów stosuje się membrany EPDM, czy TPO. Strop jako pozioma przegroda między kondygnacjami. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń i solidne usztywnienie budynku. Wyróżnia się obecnie stropy: 

Przykrycie domu energooszczędnego

Kiedy fundament i ściany domu są gotowe, przechodzimy do dachu. Jego budowa dzieli się na trzy etapy. Montaż samego szkieletu, pokrycie dachu i późniejsza izolacja. Jednak już na poziomie projektu musisz określić rodzaj i ilość materiałów, które będą użyte przy jego budowie. Nie ważne, czy będzie to dach wielospadowy, stropodach, czy płaski, to ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, a sam dach jest narażony na silne podmuchy wiatru. Dlatego jego konstrukcja, izolacja i szczelność jest bardzo istotną kwestią. 

Nawet najmniejsze braki ciągłości w termoizolacji mogą być bardzo tragiczne w skutkach, jeśli weźmiemy pod uwagę stratę energii. Zwróćcie uwagę tez na to, że w przy stratach energii dużą rolę odgrywają kominy i same okna, więc warto również zadbać o te elementy, aby były odpowiednio zaprojektowane i wykonane z należytą starannością.

Więźba dachowa decyduje o jego kształcie. Przenosi obciążenia powstałe w wyniku opadów śniegu, wiejącego wiatru. Szkielet i jego kształt powstaje zwykle na podstawie założeń rozkładu pomieszczeń i konstrukcji samego poddasza. Więc warto wcześniej zastanowić się i nad tą kwestią. Wykonuje się go już na miejscu budowy.

Pokrycie dachu może przybierać różne formy. Od blachy, gontów, blachodachówek, dachówek ceramicznych czy cementowych. Klienci często kierując się jakością, wybierają właśnie dachówki cementowe, ale ten wybór należy już do Was. Najpopularniejsza obecnie izolacja to natrysk pianką PUR. Metoda ta stanowi doskonałą izolację termiczną i ochronę przed wiatrem. Drugim sposobem, który się jeszcze stosuje, to znana wszystkim wełna mineralna. Która jeszcze mocno nie straciła na popularności. Choć jej zastosowanie jest już bardziej czasochłonne. 

Stolarka okienna – najważniejszy element domu energooszczędnego?

Stolarka okienna, to kolejny ważny element, który bardzo mocno wpłynie na izolację termiczną, oraz akustyczną Waszego domu. Sprawdzony wykonawca domów energooszczędnych z pewnością zadba o ten etap montażu, aby oszczędności ciepła były jak największe. Okna to nie tylko przeszklenia i stolarka, ale i wysokiej jakości 3- szybowe pakiety, przekładki neoprenowe, dobrej jakości okucia i profile. Warto stosować obecnie systemy okienne  z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, który w konsekwencji przełoży się pozytywnie na temperaturę wnętrz w upalne dni.

Technologia taśm rozprężnych i izolacyjnych umożliwia skuteczne zatrzymanie ciepła w domu, gdy na zewnątrz jest zimno i wietrznie. Aby okna spełniały swoją izolacyjną funkcje, muszą być odpowiednio montowane. Warto przy tym skorzystać z kompozytowego systemu montażu, czyli niezależnego montażu taśm szczelnych, które mają za zadanie odciąć warstwę termoizolacji, która znajduję się w środku. Ważne są również ciepłe parapety wykonane z XPS-u, specjalnego utwardzanego styropianu, którego zadaniem jest odcięcie przestrzeni pod oknem, izolując tym samym dwie warstwy powietrza – zimnego i ciepłego. 

Izolacja w domu energooszczędnym

Kolejny istotny element, to zewnętrzne ocieplenie elewacji budynku. Tradycyjnie można się tu zdecydować na styropian EPS, który ma bardzo dobre parametry izolacyjne, a przy tym wysoką odporność na degradację biologiczną i samo oddziaływanie wody. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest tzw. Styrodur (bardzo podobny do styropianu). Jest on jednak o wiele twardszy i wytrzymuje o wiele większe obciążenia fizyczne. Czasem takie rozwiązanie jest konieczne, aby zachować strukturę ocieplenia na długie lata.

Po raz drugi wspomnę tutaj o wełnie mineralnej w postaci płyt i mat. Na etapie produkcji włókna wełny poddawane są procesowi hydrofobizacji, dzięki czemu wełna nie przyjmuje wody. Wspomnę jeszcze w tym miejscu o piance PUR, która w ostatnim czasie zyskuje większą popularność z uwagi na łatwość i szybkość zastosowania. Dodatkowo stanowi idealną izolację ciepłą. Uzupełnia dokładnie wszystkie szczeliny, które przy zastosowaniu wełny nie byłby tak dokładnie zabezpieczone.

Dlaczego kompleksową budowę domu energooszczędnego warto powierzyć jednej firmie?

Budowa energooszczędnego domu to przedsięwzięcie skomplikowane pod względem logistycznym i organizacyjnym. Jasne jest, że wymaga ono zatrudnienia odpowiedniej ilości specjalistów od każdego z wyżej wymienionych procesów budowy i zdecydowanie o wiele lepiej jest, gdy całość powierzamy jednej firmie. Zatrudnienie do takiego projektu jednego, generalnego wykonawcy wpłynie znacząco na czas realizacji. Ważnym aspektem jest również komunikacja. Gdy całe zlecenie wykonuje jedna firma, oczywiste jest, że nie musicie rozpraszać swojej uwagi na wielu wykonawców. Utrzymujecie kontakt z osobą odpowiedzialną za budową w danej firmie.

Myślę, że to jest bardzo ważny aspekt w obecnej dobie, gdzie każda godzina jest na wagę złota. W ten sposób z pewnością unikniemy wielu stresujących sytuacji dotyczących zgrania terminów i jakości wykonania poszczególnych etapów budowy. Taki schemat działania przenosi na firmę całą odpowiedzialność za wykonanie założonego projektu. Jest to dla inwestora najbezpieczniejsze rozwiązanie. Generalny inwestor powinien posiadać odpowiednie zaplecze technologiczne i zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.

A to właśnie znajdą Państwo w naszej firmie. Warto się do nas zgłosić już na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy. Wszystkie formalności możemy dopiąć po otrzymaniu stosownych zezwoleń na budowę domu. Takie rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością kontrolowania placu budowy i usuwa wszelkie zmartwienia dotyczące poszczególnych etapów prac. Po prostu czekacie już tylko na finalny efekt prac. Sprawdzony wykonawca domów energooszczędnych zapewni Wam spokój w trakcie oczekiwania na finał prowadzonej inwestycji.

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji i porównać je z kosztami utrzymania tradycyjnego domu. Pozwoli to Wam szerzej spojrzeć na kwestie finansowe związane z budową energooszczędnego domu. Ogrzanie średniej wielkości domu węglem to koszt ok. 4-5 tys./rok. Jeśli użyjemy oleju opałowego ten koszt, może wynieść nawet 8 tys./rok. Z uwagi na to, że w domach energooszczędnych zalecane jest stosowanie pomp ciepła, ten koszt spada do ok. 2 tys./rok. Jeśli jeszcze do tego dodamy instalację fotowoltaiczną, która w znaczmy stopni z redukuje pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła, to koszty spadają jeszcze bardziej. Architektura niskoenergetycznego domu daje także wymierne korzyści jeśli chodzi o komfort użytkowania. Przeszklona strona południowa budynku, wentylacja mechaniczna oraz ergonomiczne rozmieszczenie pomieszczeń korzystnie wpływają na samopoczucie mieszkańców.

Na podstawie informacji serwisu budujemydom.pl koszt budowy domu energooszczędnego pod klucz oscyluje w granicach 360-420 tys. Oczywiście pamiętajcie o tym, że ta kwota może znacznie różnić się z uwagi na Wasze osobiste preferencje, sam projekt domu i użyte do jego budowy materiały. Trudno jest dokładnie sprecyzować takie koszty. Jest bowiem wiele rodzajów pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, czy systemów podgrzewania wody. Wszystko zależy od tego, jakie technologie wybierzecie. To wszystko będzie miało wpływ na finalną cenę projektu. W tym również pomoże Wam nasza firma, określając wszystkie koszty wykonania inwestycji. 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kompleksową ofertą naszej firmy. Z pewnością wspólnie zadbamy o jakość Waszego przyszłego domu.Dodaj komentarz